7 000 těžkých osudů, 180 z Olomoucka. Rodinám s vážným onemocněním pomáhají lidé po celé ČR
Vážné onemocnění dítěte či nečekaná onkologická diagnóza změní život od základů. K velké psychické zátěži a strachu o zdraví svých blízkých se přidávají i problémy finanční. A v tu chvíli podávají pomocnou ruku desetitisíce dárců po celé České republice, kteří již osmým rokem rodinám pomáhají prostřednictvím nadace Dobrý anděl.
„Od vzniku nadace v roce 2011 Dobří andělé pomohli už 7000 rodinám, 180 z nich pochází z Olomoucka. Aktuálně příspěvky každý měsíc rozdělujeme mezi více než 3,5 tisíce rodin, které zasáhla vážná nemoc,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace. „U většiny rodin nemůže jeden z rodičů docházet do zaměstnání - ať už kvůli tomu, že onemocněl on sám, nebo kvůli péči o nemocné dítě. Pravidelná finanční podpora rodinám částečně umožňuje pokrýt chybějící příjem i náklady spojené s léčbou – speciální stravu, zdravotní pomůcky, doplňky stravy, rehabilitace, ale také například dopravu do nemocnice,“ dodává. Veškeré příspěvky dárců nadace odevzdává do posledního haléře rodinám.
Pravidelná finanční pomoc nám přináší každý měsíc pocit bezpečí a jistoty, říkají manželé z Olomoucka
Manželé Dostálovi z Velké Bystřice u Olomouce společně vychovávají tříletého Teodorka a dvouletou Stellinku. Jejich dceři lékaři diagnostikovali krátce po narození velmi vzácné genetické onemocnění - trizomii devátého chromozomu. „Stellinka ještě donedávna byla jediná v České republice s tímto onemocněním. Nedávno se narodilo stejně nemocné miminko i v jiné rodině. Známe i jednu paní ze Slovenska se stejným osudem. Od té jsme se v podstatě dozvěděli, že každé takové dítě je ojedinělé a potýká se s tak speciálními zdravotními problémy, že v podstatě neexistuje na světě dítě, které má v rámci tohoto onemocnění stejné poruchy nebo stejné zdravotní problémy,“ vysvětluje maminka Eliška. Laicky lze říci, že se dívka potýká s kombinací tělesného a mentálního postižení a opožděným psychomotorickým vývojem. Má voperovanou tracheostomii, která zajišťuje průchodnost dýchacích cest. Současně se dlouhodobě potýká s epileptickými záchvaty. „Péče o Stellinku je pro nás velmi psychicky a fyzicky náročná. Největší dopad to má
na čas a péči o našeho tříletého chlapečka, nejednou nás viděl i plakat,“ říká smutně paní Eliška a dodává: „Je těžké se smířit s tím, že se vám narodí vážně nemocná dcera.“
V Olomoucké nemocnici sociální pracovnice doporučila rodině, aby se obrátila na nadaci Dobrý anděl. „Než se nám narodila Stellinka, tak jsme netušili, že Dobrý anděl přispívá rodinám s nemocnými dětmi a nemocnými dospělými. Dárcům bychom touto cestou chtěli srdečně poděkovat, jejich pravidelná finanční pomoc nám přináší každý měsíc pocit bezpečí a jistoty toho, že nemusíme shánět potřebné finance pro Stellinku jinými způsoby a zvládneme pořídit speciální pomůcky a zdravotní materiál.“
Každý měsíc dalších 100 rodin
Nadace Dobrý anděl přijme průměrně 107 nových rodin měsíčně. Rodinám pomoc Dobrých andělů doporučují lékaři, sociální pracovníci, ale i lidé z jejich okolí. Hlavní podmínkou pro přijetí je fakt, že se jedná o rodinu s nezaopatřenými dětmi, v níž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, nebo kde dítě trpí jinou vážnou nemocí. Žádost, kterou rodina vyplňuje, musí vždy potvrdit lékař. Přijetí do systému pomoci, a tedy i odeslání příspěvku, pak trvá pouhých pár dnů. „Snažíme se vše co nejvíce urychlit tak, abychom mohli rodině hned první pracovní den měsíce následujícího po podání žádosti, poslat první příspěvek,“ vysvětluje Šárka Procházková a dodává: „Čím dříve začneme pomáhat, tím více rodině můžeme v těžké situaci ulehčit.“