Olomoucký vrchní soud tedy zřejmě vyhověl stížnosti žalobce. Rozhodnutí senátu znamená, že částí Březinovy kauzy se musí začít zabývat krajský soud. Stížností napadl žalobce Michal Galát na konci ledna rozhodnutí krajského soudu, který vrátil případ Březiny, jeho bratra Tomáše a dalšího muže týkající se skrytých zásob nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí do přípravného řízení. Soud tak vyhověl obhájcům, kteří poukazovali na souběžné nové trestní stíhání v souvislosti s rozsáhlým zátahem proti takzvané lihové mafii. Podle soudce Eduarda Ondráška by mohlo jít o mnohem závažnější trestnou činnost, než jak byla podána původní obžaloba.
Galát poukazoval na to, že obhájci se tímto krokem snaží hlavně dostat Březinovy z vazby. Pokud by se případ vrátil zpět na jeho stůl, zbývalo by jim do konce vyšetřovací vazby pouhých sedm dnů. Radek Březina je nyní ve vazbě kvůli hrozbě ovlivňování svědků i kvůli obavě z toho, že by utekl.
Kromě nálezu nelegálních skladů s lihem se jeho jméno objevilo v souvislosti s nedávným zátahem policie. V případu lihové mafie policisté při akci na Moravě obvinili 15 lidí, sedm z nich je ve vazbě, včetně Březinovy manželky. Podle žalobců mohli na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun. Radek Březina čelí i podezření, že z vazby nabídl policistovi desetimilionový úplatek a snažil se ovlivňovat svědky. Prý chtěl podplatit také žalobce a soudce. Hrozí mu až 16 let.
Figuruje i v případu, kdy policie našla v průmyslovém areálu v centru Zlína množství zbraní a výbušnin. Budova podle údajů v katastru nemovitostí patří jeho otci. Policie věc vyšetřuje pro podezření z nedovoleného ozbrojování. Na stopu zbraní mohl policii navést jeho bratr Tomáš, který na konci ledna u olomouckého soudu uvedl, že v souvislosti s případem lihové mafie žádá o statut spolupracujícícho obviněného.
zdroj: ČTK