Pět subjektů má zájem o koupi Oděvního podniku, výroby na míru
O koupi poslední funkční části zkrachovalého Oděvního podniku Prostějov (OP), výroby na míru, projevilo zájem pět subjektů z Česka a zahraničí. ČTK to včera sdělila insolvenční správkyně OP Miloslava Horská. Termín k podání přihlášek do výběrového řízení na koupi takzvaných měřenek, tedy výroby na míru, vypršel dnešním dnem. Podle posledního znaleckého posudku z předloňského roku je hodnota výroby na míru OP asi 180 milionů korun.
Povolení k prodeji měřenek dal insolvenční správkyni začátkem února brněnský krajský soud. Souhlasil s prodejem této části podniku mimo dražbu, jak o to správkyně žádala. V žádostech uvedla, že jde o majetek zajištěný pro Českou spořitelnu, největšího věřitele OP.
Správkyně nyní přezkoumá formální náležitosti přihlášek. "Konečné nabídky zájemců budou přijímány do 17. dubna 12:00. Základním kritériem soutěže je výše nabídnuté kupní ceny," uvedla Horská.
Součástí prodeje je podle ní obchodně-výrobní systém, hmotný i nehmotný majetek související s výrobou měřenek, obchodní značka Bernhardt či smluvní vztahy se zaměstnanci.
O katalogy a webové aplikace výroby na míru se však před nedávnem přihlásili dva bývalí zaměstnanci OP. Prostřednictvím svého advokáta tvrdí, že jim patří autorská práva k nim, protože software a katalogy vytvořili. Podnik je tak prý nemůže využívat či je prodat. "V soupisu majetkové podstaty OP ale nic takového nefiguruje. Žádné uznatelné právo se v této věci na majetkovou podstatu nevztahuje," míní Horská.
Oděvní podnik je v úpadku, který provázejí spory jednotlivých věřitelů, od loňského ledna. Své pohledávky vůči OP nárokuje podle informací v insolvenčním rejstříku 555 věřitelů, žádají 2,15 miliardy korun. Podle znaleckého posudku je hodnota OP zhruba 1,1 miliardy Kč. Experti se však shodují na tom, že jeho hodnota klesá.
V dobách, kdy podnik provozoval své pobočné závody, pro něj pracovalo až 10.000 lidí, nyní je to asi 400.
zdroj: ČTK