Mezi opozičními politiky vyvolalo rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS), podle kterého má prezident Petr Pavel jet společně s vládou na summit NATO v Ankaře, nadšení. Někdejší premiér Petr Fiala (ODS) jej popsal jako dobré a důležité. Předseda hnutí STAN Vít Rakušan předběžné opatření označil za nutné. Předseda SPD Tomio Okamura později ve Sněmovně novinářům sdělil, že „Ústavní soud se stal vazalem pana prezidenta“. Premiér Babiš na síti X stručně uvedl, že „nezvykle rychlé rozhodnutí“ respektuje.